Skutki inflacji

Monday, 30 August 2010
Chciałoby się powiedzieć, że kiedyś wszystko było prostsze. Ekonomia polegała na wyliczeniu, co się komu bardziej opłaca, promocja i reklama ograniczała się do okrzyków: Jajka sprzedaje! Jajka!. O inflacji nikomu się nawet nie śniło... bo płacono kruszcem. Wraz z pojawieniem się pieniądza na świecie pojawiły się kłopoty. Od tej pory nic już nie jest proste. Podaż, popyt, inwestycje krajowe, zagraniczne, lokaty, denominacje, kredyty... a do tego jeszcze inflacja. Co ciekawe, inflacja jest zjawiskiem, które dotyczy niemal każdej sfery życia człowieka. Pośrednio to ona sprawia, że na coś nas „stać” lub „nie stać”, w pewnym sensie to ona przyczynia się do „wzrostu” naszych płac lub może sprawić, że zostajemy bez pracy. Inflacja decyduje o sile pieniądza, a pieniądz „rządzi” światem.


Negatywne skutki inflacji:

- sprawia, że czujemy się niepewnie
Niska, stabilna inflacja sprawia, że zarówno obywatelom i rządzącym łatwiej jest podejmować decyzje i przewidzieć ich skutki. Kiedy dochodzi do wahań inflacji pojawia się niepewność. Niestabilna inflacja powoduje duże wahania cen w krótkim czasie. Utrudnia to konsumentom i przedsiębiorstwom długoterminowe planowanie. Niestabilna inflacja sprawia, że rynek staje się nieefektywny.

 - zniechęca do oszczędzania
Gdy wrasta inflacja siła nabywcza pieniądza spada. Pieniądze tracą na wartości, a tym samym traci sens ich odkładanie, czyli oszczędzanie. Im dłużej pozostają na koncie, tym mniej można za nie potem kupić.

- spada zainteresowanie kredytami
Wraz z inflacją wzrasta realna wartość rat kredytu. Kiedy inflacja jest niestabilna i trudna do przewidzenia zainteresowanie wieloletnimi pożyczkami maleje. W tzw. niepewnym czasie konsumenci wstrzymują się od tego typu zobowiązań. Przy dużej inflacji częściej decydujemy się na inwestowanie w nieruchomości, złoto, dzieła, sztuki, czyli w tzw. środki trwałe, które w przeciwieństwie do pieniędzy nie trącą na wartości. Dodajmy także, że przy dużym zainteresowaniu tego typu inwestycjami ich cena, czyli wartość wzrasta (czasem jedynie okresowo).

- banki ograniczają ofertę kredytową
Skutkiem lokowania pieniędzy poza systemem bankowym jest spadek liczby depozytów. Mniejsza suma depozytów przekłada się na mniejsze środki przeznaczane przez banki na kredyty. Powoduje to zaostrzenie polityki kredytowej, której celem jest ograniczenie dostępu konsumentów do kredytów. Zatem nie dość, że inflacja osłabia zainteresowanie kredytami, to jeszcze może wpłynąć na ograniczenie możliwości ich udzielania przez banki.

- wpływa negatywnie na gospodarkę państwa
Wysoka inflacja może zakłócać procesy gospodarcze. Wahania cen powodują, że trudniej regulować podaż i popyt. Niepewność związana z wysokością inflacja odbija się niekorzystnie na procesach produkcji i wymiany towarowej.

- napędza wzrost kosztów produkcji
Wysoka inflacja może spowodować szybszy wzrost kosztów w stosunku do wydajności, co przełoży się na mniejsze zyski przedsiębiorstwa, a to z kolei może oznaczać ciecia w zatrudnieniu, a nawet bankructwo.

- wpływa na nasze zarobki
Wzrost cen powoduje spadek siły nabywczej pieniędzy, a w konsekwencji także spadek płac realnych. Za tę samą pensję można nabyć coraz mniej dóbr – towarów i usług.

- wywołuje niezadowolenie społeczne
Zarabiamy tyle samo, a wszystko wokół drożeje. Pogarszające się warunki życia powodują, że mamy coraz mniejsze zaufanie do władz i szukamy sposobów na polepszenie warunków bytowych. Najczęściej dochodzi wówczas do działań na tzw. czarnym rynku, w szarej strefie, a może także skłonić do emigracji.

- najmocniej uderza w najmniej zamożnych
Ludzie zamożni zazwyczaj posiadają jakieś oszczędności, lokaty bądź inwestycje. Poza tym ich dochody są na tyle wysokie, że zdołają się utrzymać. Inflacja najdotkliwiej wpływa na życie mniej zamożnych. Przy wysokiej inflacji może się okazać, ze otrzymywane minimalne wynagrodzenie za wykonywaną pracę może nie wystarczyć na zapewnienie podstawowych środków do życia.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że inflacja nie należy do najprzyjemniejszych zjawisk ekonomicznych. Jednak w każdej sytuacji należy szukać też i tych dobrych stron…


„Pozytywne” skutki inflacji:

- może ożywić konsumpcję
Kiedy pieniądz traci na wartości, społeczeństwo nie oszczędza i wydaje pieniądze na sprawy bieżące. „Konserwowanie” pieniądza podczas wysokiej inflacji staje się nieopłacalne, wartości nabierają dobra materialne. Konsumenci poprzez takie zachowania zwiększają popyt na niektóre towary i usługi, napędzając tym samym niektóre sektory gospodarki.

- jest dobrą lekcją oszczędzania
Ceny rosną, a wraz z nimi maleje ilość towarów, na jakie nas stać. Wysokie ceny sprawiają, że społeczeństwo szuka oszczędności. Chętniej sprzedają się tańsze towary i „zamienniki”, a to, co za czasów tzw. dobrobytu konsumenci omijali szerokim łukiem nagle zaczyna cieszyć się dużym zainteresowaniem.

- może motywować do oszczędzania
Odkładanie pieniędzy lub ich inwestowanie w czasach wysokiej inflacji z pewnością nie jest łatwą sprawą. Jednak wysokie podwyżki to z pewnością dobry moment, aby podjąć oszczędnościowo-inwestycyjne postanowienia. Ilu z nas obserwując rosnące ceny i analizując kolejne podwyżki pomyślało - a trzeba było oszczędzać, należało inwestować, kiedy były pieniądze.


„Mądry Polak po szkodzie” – prawda? Ale może taka lekcja jeszcze kiedyś się przyda? Oby nie. Lepiej uczyć się na cudzych błędach. A inflacja niech pozostanie na jak najniższym poziomie.
Schowaj
 
 
 
Komentarze: (10)
 • Uczennica ; - D 3/4/2011 7:42:59 PM
  Tutaj nie napiszę pytania lecz to , iż powyższe informacje były bardzo przydatne . Bardzo fajna strona : - )
 • jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 4/27/2011 8:00:39 PM
  super,dzieki
 • LALA 5/11/2011 1:16:41 PM
  supcio stronkaOczko)
 • maturzysta 9/28/2011 8:47:05 PM
  to jest świetne dzięki temu dostałam 5 z podstaw przedsiębiorczośćUśmiech
 • Małgorzata 10/8/2011 1:22:04 PM
  Jakie są strategie inwestowania w warunkach inflacji?
 • w potrzasku 1/14/2012 8:04:32 PM
  dziękiUśmiech
 • Andrzej Bystrzak 4/17/2012 9:21:14 PM
  Dzieki 5 z wosu Bedzie <333333
 • z zawodówki 12/11/2012 2:08:48 PM
  na pewno bedzie 5 z podstaw przedsiębiorczości
 • technikum 2/28/2013 4:55:32 PM
  mam nadzieję, że pomoże mi to .. Dziekuję <3
 • Wpisz imię 12/17/2014 12:03:30 PM
  dzieki,fajne, w prezentercve mi helpnelo