18.07.2011Tomasz Kamiński
Polskie Radio

Rekordowa cena złota

Związany ze stress-testami banków i kryzysem zadłużenia krajów strefy euro niepokój na rynkach finansowych powoduje, że drożeje frank oraz złoto. Szlachetnemu kruszcowi udało się osiągnąć cenę 1600 dolarów, a za szwajcarską walutę także płacono rekordową cenę. Kto zainwestował w te instrumenty przed zwyżką lub na jej początku, może teraz zacierać ręce z zadowolenia.

W poniedziałek rano cena króla metali na giełdzie w Londynie na pewien czas - po raz pierwszy w historii - przebiła poziom 1600 dolarów za uncję. Jednocześnie kurs franka ponownie pobił własny rekord i kosztował przed południem nawet 3,53 zł. Był to efekt kumulacji kilku wiadomości, które wywołały niepokój inwestorów. W takich sytuacjach wyzbywają się oni mniej rokujących zasobów - jak waluty mniej znanych krajów (na przykład złotówki) - i uciekają w kupno tych najbezpieczniejszych. Za takie uchodzą frank szwajcarski i właśnie złoto.

Strach wywołuje kilka zdarzeń jednocześnie. W zeszłym tygodniu opublikowano wyniki stress-testów, czyli sprawdzianu odporności największych europejskich banków na kryzys. 8 z 91 ich nie zdało. Jednocześnie odłożono decyzję o warunkach drugiej pomocy dla zadłużonej Grecji i rozważa się jej częściowe bankructwo. Czekamy też na przyjęcie przez izbę niższą parlamentu włoskiego pakietu oszczędnościowego. Włochy są jedną z największych gospodarek strefy euro, dlatego niepewność co do rozwiązań problemu wielkiego zadłużenia tego kraju powodują zamęt.