07.07.2011Tomasz Kamiński
Polskie Radio

Nowy sposób nabywania mieszkań

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt ustawy tzw. SGM - społecznych grupach mieszkaniowych. Nowe prawo daje możliwość nabycia mieszkania w sytuacji, kiedy nie posiada się gotówki ani kredytu hipotecznego na pokrycie całej ceny mieszkania. Projekt czeka na aprobatę rządu. Gdy tak się stanie, wtedy musi go przegłosować parlament.

SGM-y byłyby szansą dla wielu ludzi, którzy mają regularne dochody, ale z różnych przyczyn nie stać ich na kredyt. Dzięki temu zwiększyłaby się liczba osób, które stać na własne cztery kąty. Mieszkanie budowane w tym systemie jest spłacane przez czynsz. To oznacza, że najemca stanie się właścicielem dopiero, gdy suma jego miesięcznych wpłat pokryje koszt mieszkania. Przy kredycie właścicielem stajemy się od razu, ale pokrywamy pożyczką zarówno cenę lokalu jak i oprocentowanie dla banku. Płacenie czynszu z możliwością przejęcia mieszkania jest zatem tańsze i nie wymaga udowodnienia tak wysokich dochodów, jak przy ubieganiu się o kredyt.

SGM bardzo przypomina leasing nieruchomości. Tyle że dotychczas lokale czy grunty mogły w ten sposób nabywać tylko firmy. Ustawa przewiduje zapis ochronny, aby mieszkań SGM nie podbierali handlowcy, a kupowali raczej zwykli obywatele i rodziny. Własność będzie można nabyć dopiero po 5 latach od rozpoczęcia spłat czynszu.