27.05.2011Tomasz Kamiński
Polskie Radio

Polska giełda synonimem sukcesu

Od 26 do 27 maja trwała w siedzibie polskiej giełdy konferencja "CEE IPO Summit". Ideą CEE IPO Summit jest rozwijanie współpracy przedstawicieli spółek z Europy Środkowo-Wschodniej rozważających pozyskanie funduszy w ofercie publicznej oraz globalnych inwestorów finansowych poszukujących nowych możliwości inwestycji rynkowych w Europie.

Na otwarciu konferencji przemawiał premier Donald Tusk i minister skarbu Aleksander Grad, gdyż jego resort jest współwłaścicielem warszawskiego parkietu. Obaj chwalili Giełdę Papierów Wartościowych (GPW). Premier zaznaczył, że jej siedziba symbolizuje polski sukces i wzrost gospodarczy. Minister Grad podkreślał, że GPW jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej.

Prezes GPW Ludwik Sobolewski przypomniał, że nasz parkiet jest obecnie drugi na świecie pod względem liczby debiutów giełdowych. Wynika to między innymi z faktu, że na naszym parkiecie chcą być notowane spółki za granicy – między innymi z Bułgarii, Węgier, Rumuni, Gruzji czy Litwy. Na początku maja ruszył nawet wskaźnik firm ukraińskich WIG-Ukraine (z nazwą kraju w pisowni angielskiej). To jednak nie koniec nowości.

Najprawdopodobniej w ciągu dwóch lat zajdą dwie inne zmiany. Po pierwsze najważniejszy indeks - dwudziestu największych spółek WIG20 - zostanie poszerzony o 10 firm i zmieni nazwę na WIG30. Po drugie, własnego indeksu doczekają się najmniejsze przedsiębiorstwa GPW. Dotychczas bowiem nie są one uwzględnione w żadnym tematycznym wskaźniku. Na razie są w jednym worku w indeksie całej giełdy o nazwie WIG.